30 Mart 2011 Çarşamba

Annelere linkler-1

3 yaşına kadar üçüzlerle oyunlarımız konulu olmaktan ziyade onların en fazla eğleneceği şekildeydi. Benim için en önemlisi gün içinde mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmaları ve istedikleri kadar kitap okunmasıydı. Duygu ablaları onlara "faaliyet" de yaptırıyordu. Bu kelime bana garip geldiği için tırnak işaretine aldım :)) Her gün bir tane elişi yaptırıyordu diyeyim. Bence 3 yaş altı çocuğun, bir ablası elini tutarken kağıda birşeyler yapıştırması çok anlamlı olmasa da :) Duygu sağolsun onlarla çok güzel ilgilendi, şarkılar öğretti, birlikte dans ettiler, kitap okudular ki bence en güzel kısımlar buydu.

Ufaklarken en çok sevdikleri oyun Montessori aktivitelerinden sürpriz çantasıydı. Hala da çok severek oynarlar. Onun dışında genelde oyunlarımız kendiliğinden, elimizde ne varsa ona göre şekillendi. Dallarla, taşlarla, yapraklarla çok oyun kurduğumuz oldu. Örtüden çadır yaptık. Masalarını ters çevirip gemiye bindiler.


Mesela geçenlerde bir sepet deniz kabuğunu döktük, gözler kapalı onları hissetmeye çalıştılar. Kulaklarına götürüp deniz sesi dinlediler. Kabukları kendi içlerinde ayırdılar. Bir akşam da anneannelerindeki plastik meyvelerle oynadık. Gözler kapalı (tabii hile yaparak :)) hangi meyve olduğunu tahmin ettiler.


Bir akşam da bahçeye ektiğimiz çiçeklerin saksısından pembe saçlı kız yaptık. Ters çevirip deliklerinden rafya geçirip kıvırdık. Sonra göz ve kulak yapınca oldu pembe saçlı kız. Çok çirkin olduğunu da itiraf edeyim :)


3 yaşını geçince artık biraz daha amaca yönelik oyunlar kuralım diye araştırırken bulduğum yaratıcılıkta sınır tanımayan annelerin linklerini de buraya ekliyorum.
Bir de dün açılanlar ama bugün mahkeme kararıyla engellenenler var:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder